<bgsound src ="images/muzik.mp3">
Çağrı Merkezi : 0 533 969 08 50
İrtibat Bürosu: Farilya Mah. İnonu Cad. 4/1 Gündoğan Bodrum / Mugla
Hizmetler
BİTKİSEL PEYZAJ
Peyzajın yaşayan ve boyut değiştiren bu safhasını planlarken alanın tesviyesi, altyapısı, toprak durumu, güneşlenme süresi ve bakısı, kitle-boşluk ilişkisi, kapalılığı gibi pek çok etken planlamaya dahil edilir.

Planlama yapılırken; peyzaj alanındaki bitkisel tasarımın oturduğu, olgunlaştığı, 5-10 sene sonrası göz önünde bulundurulur. Tasarım, gerekirse 3. Boyuta taşınarak ileride karşılaşılabilecek sorunlar ön görülerek sıkıntılar en aza indirilir


KAYA BAHÇESİ

Zor ve rahatsız edici alanlarda (örneğin yamaç alanlarda), bitki yetiştirmek genellikle bahçıvanların baş ağrısıdır. Ancak, iyi düşünülmüş bir tasarım sayesinde bu alanları keyifli bir kaya bahçesine dönüştürmek mümkün olabilir.

Kaya bahçesi oluşturmaktaki en zor kısım kayalığa doğal bir görünüm vermektir

Öncelikle doğal kayalıkların görüntülerini inceleyerek işe başlayın. Gerek vadilerde olsun gerekse dağlık bölgelerde hareket hep aynıdır : eğimleri aşındıran doğa ortaya bir süre sonra toprakla kaynaşan ve üzerlerinde uygun bitki örtüsünün yaşadığı taş birikintileri oluşturur. İşte bahçede yakalamanız gereken ruh da budur. Bunun için yerel taşlar arayabilirsiniz böylece yörenin görünümüne uyum sağlamış olursunuz ve yüzlerce kilometre uzaklardan abuk sabuk malzemeler taşıma külfetinden de kurtulursunuz. Taş ocakları bu işe uygun ham taşları ucuza bırakmaktadırlar.

Yerleştirme

Bir sulama hortumu yardımıyla kayalığı oluşturacağınız alanı belirlemekle işe koyulun. Biçimi çok karmaşıklaştırmayın  üst kısımdan daha geniş olacak bir alt kısımlı basit biçimleri tercih edin. Bölge çimliyse önce çapalayın, atıkları kompostunuza ekleyin.

BİTKİSEL PEYZAJ Görsel Galeri